Odlučujuća utakmica
Pobednik odnosi sve. Nema tu puno filizofije. Mada ukoliko bude i nerešeno Srbija će zadržati prvu poziciju na tabeli. Obe ekipe do sada imaju po dve pobede. Orlovi imaju doduše dve pobede sa bonus bodovima, tako da mi imamo 10 bodova a Bosna i Hercegovina 8. Tabelu kao i rezultate možete videti na našoj stranici.
Bosna i Hercegovina je do sad odigrala dve poprilično intenzivne utakmice. Kod kuće su slavili protiv nezgodne Turske rezultatom 25-13. Turci su pretili tokom celog meča, ali se činilo da Bosna i Hercegovina kontroliše utakmicu, koju su na kraju iskusno i zatvorili. Dok su u gostima za dlaku izbegli senzaciju i poenima u triler završnici slavili protiv Crne Gore rezultatom 20-18. Izdanje protiv Crnogoraca bi trebalo da ih zabrine, jer su dozvolili sebi da se bore za pobedu u poslednjem napadu na meču, i to na utakmici gde su bili apsolutni favoriti. Na kraju krajeva, pobeda se računa.
Srbija je bila poprilično ubedljiva protiv Crne Gore na domaćem terenu, gde je slavila 62-0. Dok se poprilično namučila u meču protiv Turke na gostujućem terenu, gde smo pobedili rezultatom 23-6, uz bonus bod. Po rezultatu sasvim sigurno se ne možete videti koliko je bila neizvesna utakmica, gde je jedan detalj totalno preokrenuo tok meča u našu korist. A to je bio momenat kada su sjajnu defanzivu odigrali Nikola Stanković i Aleksandar Đorđević koji su spasili skoro pa siguran esej.
Pobednik grupe će se plasirati u viši rang, ili ipak ne?
Evropska ragbi federacija se ponovo pobrinula da unese potpunu zabunu kod ovog pitanja. Prvobitno je napravljen plan da grupe budu zaključane na dve godine. Tada smo pomislili kako će takmičenje biti dvokružno, gde će svi timovi odigrati svako sa svakim i kod kuće i u gostima. Kao što je bilo pre nekoliko godina, kada je jedan ciklus trajao dve godine. Međutim, izgleda da ni to nije slučaj, jer jasno i kod njih na sajtu piše da se igra samo u sezoni 2022/2023.
Tako da je sve moguće. Ukoliko vam to zvuči čudno, samo se setite prošle godine kada je napravljen totalni karambol u takmičenju. No, bilo kako bilo, treba da se sačeka prvo kraj takmičenja i na kraju da se vidi kakva će biti odluka Evropske ragbi federacije. Kada sve zvanično bude donešeno i objavimo, tada ćemo se baciti na dalju analizu.
Rang lista Svetske ragbi federacije
O tome smo pisali prošle godine, odnosno koliko Srbija može napredovati ukoliko pobedi Bosnu i Hercegovinu. Pojasnili smo kako se računaju bodovi i koliko ko može napredovati. Savetujemo da se podsetite ukoliko ste zaboravili, a to možete uraditi preko ovog linka.
Možda nekom nije bitno na kom je mestu rang liste Srbija. Ali podsećamo da je sport takmičenje, a u takmičenju je važan rezultat. Ako vam neko kaže da u amaterskom sportu nije važan rezultat, treba ga podsetiti da u rekreaciji nije važan rezultat. A u takmičarskom sportu jeste.
Informacije o utakmici
Mesto održavanja: Zenica, Bosna i Hercegovina
Stadion: Kamberovića polje
Datum: 29.04.2023. godine
Početak utakmice: 14.00 časova
Temperatura: Pretežno sunčano, 17 stepeni
Kako gledati utakmicu uživo?
Meč možete pratiti uživo preko sajta Evropske ragbi federacije. Potrebno je da registrujete nalog na sajtu, potom da se ulogujete i odete na stranicu utakmice Bosna i Hercegovina – Srbija, i tu ćete imati opciju da pratite uživo meč. Ukoliko ne možete da se snađete, kliknite ovde.
8 ključnih činjenica
Kako će Srbija da odgovori na pritisak u skramu Bosne i Hercegovine?
To je ključno pitanje za stručni štab na čelu sa selektorom Mišelom Milovićem. Na prošlom meču smo imali poprilično problema sa guranjem, gde smo mogli vrlo lako da dobijemo kazne i na kraju žute kartone. Spasila nas je nedisciplina protivnika koji je u pojedinim trenucima dizao loptu iz skrama umesto da nastavi da gura i uzrokuje nove kazne. Potom je u igru ušao Ivan Rodić koji je svojim iskustvom doprineo da se skram stabilizuje i neutrališe nalet Bosne i Hercegovine. Za nas, to je možda i jedna od ključnih stvari sa meča.
BiH ima vrlo iskusne igrače u prvoj liniji, prekaljene internacionalce. Mirsad Fetić, Baptist Gafurović i Džoi Hus su bili poprilično dominantni protiv našeg skrama. Vrlo je teško odgovoriti na takav izazov, kada naspram sebe imate igrače koji imaju u nogama preko 20 mečeva u sezoni u jakim ligama. Oni su odigrali gotovo ceo meč, Fetić je izašao u 74. minutu, Hus u 80. minutu, dok je Gafurović ceo meč bio u igri. Vrlo veliki napor za trojku u prvoj liniji, pogotovu što je na meču bilo više od 20 skramova.
Postavlja se pitanje na koji način odgovoriti na takvu igru Bosne i Hercegovine. Rešenje je da imate spremnih 6 igrača u prvoj liniji koji mogu da izdrže takav pritisak. Treba koristiti izmene i umoriti protivnički trojac. Ipak, nemoguće je očekivati od igrača prve linije da izdrže ceo meč i da igraju na istom nivou. Naš cilj je čista i brza lopta koja će nam omogućiti visok tempo igre. Ukoliko uspemo da stabilizujemo skram, neutralisaćemo protivničko možda najjače oružije.
Igrači iz inostranstva će definitivno doneti prevagu na meču
Nije nikakva tajna da će igre obe ekipe umnogome zavisiti od igrača koji igraju u inostranstvu. Jednostavno ne mogu se meriti igrači iz recimo Federala 1 u Francuskoj, sa igračima koji nastupaju u domaćim takmičenjima. Formula je jasna, ukoliko imate veliki broj igrača iz kvalitetnijih liga to će vaš rezultat biti bolji.
Trenutno nemamo konačnu informaciju koji igrači će doći iz inostranstva i igrati za obe ekipe. To bi trebalo da saznamo u petak, gde ćemo onda izbaciti članak koji će analizirati sastave oba nacionalna tima, pa ćemo moći više da se bavimo ovom tematikom.
Razočarajuća sezona u klupskom seniorskom ragbiju
Pred početak sezone smo bili poprilično motivisani i čak smo napravili seriju članaka o klubovima koji učestvuju u domaćem takmičenju, gde smo se fokusirali na njihove jače strane i nadali se dobrim igrama. O kako smo se ujeli za jezik nakon prvog kruga takmičenja. Od ukupno šest planiranih utakmica, odigrane su samo dve. Jedna utakmica je odložena, dok je čak tri meča registrovano službenim rezultatom. Izgleda da naši klubovi više vole da rešavaju mečeve za zelenim stolom umesto na zelenom terenu.
Pogledajmo primer ekipa koje tradicionalno daju najviše igrača za reprezentaciju Srbije. Rad je odigrao samo jedan meč, i to protiv Dinama. Partizan nije odigrao nijedan meč ove sezone. Dinamo je odigrao dva meča. Torpedo Mlava jedan. BRK Crvena Zvezda, Vojvodina, Kruševac i Dorćol nastupaju u B ligi gde su se održala dva turnira. Već je kraj aprila a nijedan klub nije imao makar tri aktivnosti u seniorskom ragbiju. Igrači bi trebalo da na reprezentaciju dođu spremni sa nekoliko utakmica u nogama.
Nekada je važilo pravilo, koliko vam je jako takmičenje, toliko će vam biti jaka i reprezentacije. Ali to vreme je davno prošlo, sada jačina reprezentacija zavisi od toga koliko vam dođe igrača iz inostranstva. Nije to samo kod nas slučaj, nego uglavnom kod većine nacionalnih selekcija u Evropi. A grupa Prvenstva Srbije mora biti jako takmičenje da bi igrači mogli da napreduju. Ukoliko igrači stagniraju u klupskom ragbiju, onda nismo na dobrom putu. Naša sreća je što Bosna i Hercegovina nema domaće takmičenje u ragbiju 15. Čelik iz Zenice je u ovoj polusezoni nastupio na turniru u ragbiju 10 u Crnoj Gori. Koliko nam je poznato to je jedina aktivnosti koju su imali u ovoj sezoni. I sad uporedite domaće igrače sa igračima recimo iz Francuske koji su samo u ovoj godini odigrali skoro desetak utakmica sa ekipama sličnog nivoa.
Aut kao jedno od glavnih oružja Srbije
Aut je definitivno naše najveće oružije gde smo bili poprilično ubojiti. Možemo reći da je dobar aut zaštitni znak selektora Mišela Milovića, koji obožava da ukombinuje dobro izvođenje auta sa akcijama u liniji i razvija otvorenu igru u brzom tempu. Jako je teško pročitati aut Srbije, jer kada vidimo da se odbrana skoncentriše ka sredini terena, očas posla možemo da formiramo mol i osvojimo značajan prostor u polju.
Imamo odlične skakače, koji imaju dobre ruke i koordinaciju pokreta, što nam olakšava izvođenje sigurnog auta. Imamo i dobre talonere koji mogu ubacivati sigurne lopte. Skram je izuzetno mobilan i svi mogu veoma kvalitetno odigrati u polju, tako da se može formirati i komplikovaniji plan igre.
Posebno će biti interesantno videti kako ćemo napasti protivnički aut, i koliko pritisak možemo napraviti na Bosnu i Hercegovinu. Ukoliko ste zaboravili, na prošlom meču smo apsolutno dobili bitku u autu, gde smo naterali protivnika da se muči, čak više nego što smo se mi mučili u skramu.
Disciplina mora biti na najvišem mogućem nivou
Ukoliko želite da pobedite utakmicu, da budete bolji od protivnika, morate biti disciplinovani. Fundament kolektivnog sporta je kolektivna disciplina, i to ne samo opšta disciplina, nego pre svega mislimo na samu disciplinu u igri. Kada se kod nas kaže disciplina, to se obično misli da svađu i razgovor sa sudijom i protivnicima. Za moderan ragbi, to su situacije iz kamenog doba, otprilike kada su ljudi otkrili vatru i točak.
Apsolutno se od igrača koji igraju za reprezentaciju Srbije očekuje da budu maksimalno disciplinovani. Da samo kapiten razgovara sa sudijom. Da se igrači isključivo fokusiraju na igru, na kolektivne i lične zadatke. Da se protivniku ne dozvoli da na našu lošu disciplinu napreduje u polju. Da se uvek pazi na postavku, kada sudija svira kaznu za protivnika da znamo kako da se postavimo, odnosno kako da se pozicioniramo. Da budemo spremni na brzo izvođenje kazne.
Recept je jednostavan. Moramo biti spremni, skoncentrisani i fokusirani. Svaki segment je bitan, svaki restart, aut, skram, kazna. Utakmica traje 80 minuta i moramo maksimalno iskoristiti svaki od njih. Ukoliko damo sve od sebe i uspemo da održimo disciplinu na visokom nivou, onda smo na jako dobrom putu.
Igra u polju najveći kvalitet Srbije
Definitno naš stil igre otkako je Milović preuzeo kormilo nacionalnog tima. Srbiji prija kontrola poseda lopte, izuzetno smo efektivni, probojni i odlični u podršci. Umemo da odigramo mečeve u visokom ritmu. Ono šta krasi ovu generaciju ragbista je odlična tehnika i kontrola lopte, kao i kontrola u samom kontaktu. U stanju smo da forsiramo brzinu ofloudima i brzim rakovima, gde zadajemo muke protivničkoj odbrani.
Ono šta nam posebno fali je kvalitetan šut iz igre i vršenje pritiska na protivničku odbranu. Sa time bi napravili dodatan pritisak na protivnika koji bi morao više igrača da prebaci na odbranu šuta u delu terena iza odbrandbene linije, što bi nama otvorili više prostora. Imamo visoke i brze igrače, tako da bi igra šutem išla nama na ruku i stvorila još jednu opasnost po protivnika.
Izbeći mismečeve protiv dominantnih igrača Bosne i Hercegovine
Bosna i Hercegovina ima dosta fizički jakih igrača, posebno u skramu. Na prošlom meču smo imali situaciju gde je Miralem Lekić dobio loptu na pet metara od našeg eseja i direktno ušao u kontakt sa igračima linije, gde je postogao lagan esej. Tu je zatajila komunikacija i pozicioniranje. Naši igrači u skramu ne smeju dozvoliti ovakve mismečeve koje protivnički igrači mogu iskoristiti. Neko će reći da su i igrači linije dužni da budu na visini zadatka na esej liniji. A mi ćemo reći da Lekić igra TOP 10 u Lajonsima, što je najviši nivo u Italijanskom ragbiju. Tako da igrači linije koji igraju u domaćem takmičenju i nemaju baš prevelike šanse da se iskažu.
Ključ je komunikacija, ključ je pozicioniranje. Tu moramo biti na najvišem nivou. Moramo biti disciplinovani i požrtvovani. Lako je reći nego uraditi, ali neko mora da uradi taj posao. A ko će ga bolje uraditi od najboljih ragbista koje Srbija ima?
Dugačka klupa je velika šansa Srbije
Ono šta je naš najveći kvalitet, to je što imamo veliki broj igrača koji mogu ravnopravno da konkurišu za nacionalni tim. Samim tim uvek smo u mogućnosti da izvedemo respektabilan sastav sa igračima koji mogu da zamene startere a da intezitet igre ne opada. To je odlika velikih timova i ekipa. Setite se samo prošlogodišnjeg meča kada su u igru ušli finišeri sa klupe i totalno preokrenuli tok meča, kako u igri, tako i u rezultatu.
Posebno napominjemo da u mlađim selekcijama imamo veliki broj talentovanih igrača koji mogu igrati na visokom nivou. Dugogodišnji rad sa mladima je krenuo da se isplaćuje. Svi ti igrači kucaju na vrata nacionalnog tima, i veoma motivisani čekaju svoju šansu. Verujemo da ćemo imati prilike da vidimo mlade igrače na velikoj sceni. To bi bila prava stvar za sistem mlađih kategorija u Srbiji. Sačekaćemo da vidimo spisak igrača selektora Milovića, pa ćemo moći više da pišemo kada budemo imali konkretne informacije.
Granitna odbrana Srbije
Naša odbrana nije primili nijedan esej u ovom ciklusu. Dozvolili smo Turskoj da poentira dva puta iz kazne, i to je to. To je popriličan uspeh, jer na ovom nivou nije mala stvar ne dozvoliti protivnicima da postignu poene. Možda u ovom trenutku Turska i Crna Gora nisu na nivou Srbije, ali Bosna i Hercegovina jeste. I to će biti pravi izazov za našu odbranu, da vidimo imamo li stvarno materijala za ragbi na višem nivou.
Dosta defanzivnih zadataka je ispunjeno na visokom nivou. Borbenost i neodustajanje je jedna od glavnih karakteristika ovog tima Srbije. Svaki defanzivni napor znači. Od samog pritiska u autu na protivnike, do brzog istrčavanja linije odbrane, obaranja, podrške obaraču, odbrane u brejkdaunu, itd. Ragbi vam pruža toliko mogućnosti da se istaknete i usavršite u određenom segmetu, zato je i toliko zanimljiva igra.